Speleohistorický klub Brno

jeskyně Plošiny Skalka, historické podzemí

Speleohistorický klub Brno header image 2

Kypr: doly na chrom, hrobky králů a podzemí pod Paphosem

Středa, 2.4.2025 - 13:58 · 0 Komentářů

Konečně znovu na Kypru! Vždyť jeho samotný název – Cuprum (nečte se kup rum) vyzývá k tomu, že zde bude plno dolů především na měď, což je velká pravda. Naposledy jsem byl zde v roce 2021, kdy jsem navštívil hrobky králů a část podzemí pod Paphosem. Nyní nastal opět čas v rámci navštívení všelikých katakomb za poslední rok (podzim 2024 – Paříž, leden 2025 – Řím). Nejdřív jsem se vydal do pohoří Troodos na nejvyšší horu Ostrova Mt. Olympus (1952 m. n. n.), kde je několik vstupů do rozsáhlých systémů po dolování chromu z 50. let minulého století v tektonizované hornině harbsburgit. Dolování chromu na hoře Olympus započalo ve 20. letech minulého století v menším měřítku. Později pokračovalo ve 30. letech (Kokkinorotsos mine), ve 40. letech (Kanoures mine) a 50. letech (Hadjipavlou mine). Ačkoliv koncentrace Cr2O3 byla velmi vysoká (45-60 %), těžba byla ukončena v 80. letech z důvodu poklesy ceny chromu na světových trzích. Za celou dobu těžby bylo vydolováno 1,2 mil tun horniny a přepokládá se, že doly stále obsahují velké množství horniny. Já jsem navštívil důl Hadjipavlou mine, který má aktuálně tři vstupy v různých úrovních hory. Vydal jsem se od silnice krásným borovým lesem plných tisíciletých stromů k nejvýše položenému vstupu. Bylo zapotřebí trošku hledání a vstup jsem našel. Indicií byly různé propady ve skalách. Bohužel se vstup brutálně sesunul na ocelové nosníky. Nejspíše kvůli vysoké nadílce sněhu před týdnem, který zase hrozně rychle roztál. Bylo totiž vidět, že sesuv je velmi čerstvý. I přes hrozivě vypadající vstup se šlo protáhnout v horní části štoly otvorem. Jednalo se o kratší chodbu, která se dále větvila, ale obě části byly úplně sesuté. Nicméně v půlce štoly vedla vertikála dolů. Bylo u ní několik plaket k uvázání lana. Takže tudy by to šlo dál.

Po chvíli jsem pokračoval k další štole – a hle, po cestě se vyloupla jiná další štola s pohodlným vstupem, který byl zajištěn pouze západkou. Hned vedle se nacházela obří hromada hlušiny. Štola byla krásně vypažená dřevem a na několika místech se větvila. Některé větve měly více spadlé stropy, ale všude šlo pokračovat. Pokračoval jsem jen kousek, aby mě nemusela rodina hledat, když by se něco stalo. A hurá k poslední štole zase o patro níže. Ta měla kolem vstupu vysoký plot, který šlo ale normálně obejít – takové zabezpečení dolu se mě líbí. Vstup byl také spadený, ale šlo se protáhnout opět do štoly s krásnou dřevěnou výstuží, která pokračovala dále a dále.

Další dny jsem věnoval návštěvě hrobek králů a opět podzemním lomům pod Paphosem, kde jsem ke svému úžasu zjistil, že jsem minule minul jednu odbočku a nebyl jsem v celé velké části. Ta byla opravdu nádherná, kde se střídaly kompletně podzemní komory s dalšími komorami, které měly z boku přístup ke světlu. Bylo to moc krásné bludiště a jsem rád, že tam stále je. Tím se mé podzemní průzkumy vyčerpaly, a na příště mě pořád zbylo hodně co na Kypru prozkoumat – Kannoures mine, Kokkinorotsos mine jakožto doly na chrom na hoře Olympus a snad konečně povrchově Mitsero mine u Nikósie. Více informací k chromu na Troodosu zde a zde.









Tags: Exkurze

0 komentářů ↓

  • Zatím zde nejsou žádné komentáře

Napiš komentář!